21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

„Данскиот вид“ на вирусот корона, тој има врска со животните и е многу пострашен од другите!

Најчитани вести

Два случаи со дански вид се идентификувани во Ансбах и Ној-Улм, Германија.

Новите британски и јужноафрикански соеви на корона вирус веќе подолго време ги плашат сите европски земји, а сега во Германија е идентификуван нов вид од Данска, за кој не можеше да се слушне веќе долго време.

За „данскиот вид“ се тврди дека полесно го заобиколува одбранбениот систем на телото.

Од страв од ширење, данската влада ги уби сите визи во земјата во ноември, а видот се очекуваше да исчезне.

Сепак, два случаи на данскиот вид се идентификувани во Ансбах и Ној-Улм во Германија.

Според медиумите, лабораторијата во Аугсбург докажала дека причината за болеста кај двајца пациенти постари од 60 години е данскиот вид.

Засега е нејасно какви врски би можеле да имаат пациентите со Данска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com