20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Данска формира нова влада

Најчитани вести

Лидерката на данската Социјално демократска партија, Мете Фредериксен соопшти дека нејзината партија се согласила со левичарските сојузници да формира нова влада, пренесе „Ројтерс“.

Блокот од пет левичарски опозициски партии кои ги предводи 41-годишната Фредериксен на изборите на 5 јуни доби мнозинство гласови, што го принуди дотогашниот премиер, Ларс Локе Расмусен да поднесе оставка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com