Home » Даночните закони за опозицијата се товар, власта негира

Даночните закони за опозицијата се товар, власта негира

by Журнал.мк

Законите за персонален данок, за ДДВ и за солидарност, Владата сака да ги провне под европско знаменце и се дополнително оптоварување за граѓаните, особено лојалните кои ги намируваат давачките спрема државата, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Нема никаква борба со сивата економија, вели претседателот на оваа партија, Христијан Мицкоски.

Во интервју за Глас на Америка, министерот за економија Крешник Бектеши е категоричен дека со ДДВ-то, Владата не удира по џебот на граѓаните. Се штитат ранливите категории и основните прехранбени производи кои најмногу се користат: лебот, маслото за јадење, оризот, јајцата, млекото. Зголемувањето се однесува на други, и се контролираат трговците.

Законите за додадена вредност и за добивка беа дел од даночната реформа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More