10.8 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Дани Алвес: Париз е полн со расисти

Најчитани вести

Бразилскиот дефанзивец Дани Алвеш изјави дека не му се допаднало времето поминато во Пари Сен-Жермен. Тој помина две сезони во Париз.

– Ова е многу интересен културен шок. Посетата на Париз за една недела ќе биде запаметена цел живот. И тоа ќе биде заморно патување. Некако Париз ме потсетува на Сао Паоло, но Париз е полн со расисти. Тие не ми направија ништо, но јас слушнав што им велеа на моите пријатели. Во Севилја и Барселона тоа не е случај. Луѓето таму се повеќе како Бразилци. Тие се енергични, тие се повеќе бунтовници, но претпочитам такви луѓе, изјави Алвес.

Триесет и шестгодишниот фудбалер кариерата ја почна во Бахиа во 2001 година, а потоа настапуваше за Севилја, Барселона, Јувентус и ПСЖ. Од оваа сезона е член на Сао Паоло.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com