21 C
Skopje
Friday, May 14, 2021

„Данас“: Љубљана должи објаснување за нон-пејперот

Најчитани вести

Амбасадорите на Квинте во Берлин, Брисел и Белград ќе побараат средби со амбасадорите на Словенија во текот на неделата за да разговараат за словенечкиот нон-пејпер и за неофицијалниот план за поделба на Босна и Херцеговина. Како што пишуваат регионалните медиуми, амбасадорите на Словенија ќе бидат поканети на неформална размена на мислења, со цел да се разјасни позицијата на официјална Љубљана.

Според српски „Данас“, претставниците на Словенија ќе треба да го објаснат ставот на словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој, како што велат, може да се обиде да ја подели границата меѓу Словенија и Хрватска, но нема право да ја допира Босна и Херцеговина.

„Љубљана мора да ги објасни своите намери, кои, во овој момент, се проценува, дејствуваат како провокација на ниво на групата Вишеград, со деструктивни цели. Сигурно е дека Јанез Јанша ќе биде предупреден од политичкиот Запад дека 100.000 луѓе загинаа во Босна за време на војната и дека презентирањето на такви планови е многу опасно “, велат меѓу другото, соговорниците за „Данас“ од добро информирани дипломатски кругови блиски до Берлин и Брисел.

Дека оската на овој неофицијален план за поделба на Босна е Љубљана, Загреб, Белград, односно Вишеградската група, соговорниците на Данас повторилево неколку наврати, нагласувајќи дека нејзините носители од десничарските и националистички ориентирани струи се препознаени воопшто три локации. Создавањето чисти етнички држави на Балканот се претпоставува дека е нивна водечка идеја и политички одговор на актуелните проблеми со кои се соочува регионот.

ЕУ мора јасно и одлучно да го искаже својот став против сценариото претставено во словенечкиот не-Пајпер и неофицијалниот план за поделба на БиХ, смета поранешниот висок претставник во БиХ, Кристијан Шварц Шилинг.

Како што рече „додека БиХ се бори против пандемијата и нејзините сопствени политичари, неколку документи, т.н. нон-пејпери за БиХ, отидоа во Брисел, а нивната цел“, наведува тој, е „да ја тестираат можноста за прифаќање на политички предлози“.

Шварц Шилинг се прашува зошто членот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, штотуку излезе со информација дека за време на неговата посета на Сараево на 5 март, словенечкиот претседател Борут Пахор прашал дали „е можно мирно распуштање на БиХ“, додавајќи дека „има се повеќе гласови во ЕУ повикувајќи на крај на распадот на Југославија “.

Во врска со словенечкиот нон-пејпер, Шилинг вели дека тоа е првенствено продолжение на националистичката политика на Србија и хрватската владејачка партија ХДЗ кон БиХ.

„Застрашувачки е што делови од меѓународната заедница очигледно се веќе активни во ваков тивок процес. Дали е целосно заборавено дека започна страшна војна во БиХ токму поради плановите за поделба на земјата?“, прашува германскиот дипломат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести