17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Дали ја исклучив пеглата? Каде се клучевите? Неколку трикови со кои никогаш нема да заборавате

Најчитани вести

Поради премногу обврски, стрес и постојано жонглирање меѓу обврските, немаме луксуз да се посветиме на една акција истовремено, но за да престанеме да забораваме, мора да забавиме …

Поради премногу обврски, ги забораваме најосновните работи: каде ги ставаме клучевите, каде е далечинскиот управувач.. Но, ако не можеме да се сетиме дали сме ги исклучиле пеглата или шпоретот, тоа е затоа што тие дејства се автоматски, па да ги запомниме, треба гласно да кажеме: Добро, ја исклучив пеглото. На тој начин ќе се сетите подобро.

Повеќето луѓе забораваат поради навики, автоматизација, а не поради болест.

Ако во последно време сте биле под премногу стрес (а кој не?) Веројатно ќе забележите дека вашата продуктивност и фокус не се на завидно ниво. Времето поминато сам, одење, медитација и слушање музика може да помогне. Важно е да имате вистински мир, па ако навистина сакате да се ресетирате, оставете го вашиот мобилен телефон дома и одете или медитирајте од половина час до еден час целосно посветен на себе си.

  • Сите активности со кои се потпира вашиот мозок помагаат во меморијата – посочува психологот др. МекДаниел.

Исто така, недостатокот на сон може да влијае на меморијата и здравјето затоа што за време на спиењето нашиот мозок организира информации, докажа Мери А.Карскадон, експерт за спиење.

Запомнете ги клучевите и имињата
Ако често заборавате на името на личноста што сте ја запознале, кажете: Мило ми е Марко, јас сум Ана, велат експертите. Повторувањето на името ќе го стимулира мозокот да се сеќава. Исто така, ако не знаете каде ги оставивте клучевите откако ја заклучивте вратата, повторете по таа акција – клучот ми е пред предната чанта, на пр.

Пинови и родендени
Ако често заборавате на адреси за е-пошта, ПИН-кодови или лозинки, имајте на ум дека мозокот не е ‘дизајниран’ за да запомнува такви податоци, велат експертите.

Таквите информации остануваат во мозокот за кратко време, бидејќи за него се досадни. Автоматизацијата и размислувањето се предизвикувачи на заборавот, а најдобриот сојузник на мозокот е групирање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com