20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Дали сте се запрашале зошто лицето ви е отечено наутро?

Најчитани вести

Дали сте забележале дека се случува наутро да ви отече лицето? Има многу причини зошто тоа се случува. Некои се целосно надвор од нашата контрола, но други може да се ублажат со промени во животниот стил.

Гравитацијата често е причина за отекување на лицето наутро

„Во текот на денот, додека повеќето од нас седат или стојат, гравитацијата ги повлекува сите наши течности надолу“, вели д-р Закија Рахман, клинички професор по дерматологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд. Затоа луѓето можат да го завршат денот со отечени стапала или нозе.

Негативната страна е тоа што кога спиеме лежиме рамно, а поголема е веројатноста да развиеме оток на лицето бидејќи гравитацијата не ја влече течноста до нашите нозе или стапала.

Генетиката исто така игра улога

Ако вашите родители, баби и дедовци или други предци се соочиле со утринската отекување, веројатно и вам ќе ви се случува тоа. Некои луѓе едноставно имаат генетска предиспозиција.

Освен генетиката, на која не можеме да влијаеме, има и навики во исхраната и начинот на живот на кои можеме да влијаеме и како. Отеченото лице што го гледате во огледалото може да биде резултат на алкохол, храна со висока содржина на сол и недоволно внесување течности во текот на денот:

Алкохол

Алкохолот го намалува природниот антидиуретичен хормон, предизвикувајќи телото да губи повеќе течности и да дехидрира. Кога телото е дехидрирано, се обидува да се спротивстави на дехидратацијата држејќи се за водата што ја има.

Храна со висока содржина на сол

Јадењето солена храна, особено доцна навечер, може да предизвика отекување на лицето во текот на ноќта. Ако внесеме вишок сол, нашето тело реагира на овој начин за да ја одржи хомеостазата или стабилноста. Телото ја задржува водата кога ќе открие прилив на сол за нашите клетки да не станат премногу солени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com