18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Дали сте подготвени за викенд ДЕТОКС? Време е да се прочистат и телото и умот (ПЛАН ЗА ИСХРАНА)

Најчитани вести

Од време на време, неопходно е да му дадеме на нашето тело шанса за детоксикација.

Викендот е идеално време за детоксикација, а успехот зависи само од вашата упорност.


За тоа време, не јадете месо, риба, морски плодови, млечни производи, јајца, брза храна, пржена храна, алкохол, кофеин, шеќер и глутен. Останете подалеку од сол ако е можно.

Пијте сокови од свежо овошје и зеленчук двапати на ден за голем внес на хранливи материи (околу 2 чаши).

Внимателно грицкајте – јадете ореви и семиња натопени преку ноќ во вода, за доза на магнезиум.


Подготвување кисел зеленчук
Додадете хранливи материи во вашата исхрана, како што се свежо зготвен зелен зеленчук, мешунки или кафеав ориз.

Додадете храна што го детоксицира црниот дроб и ја чисти крвта: куркума, ѓумбир, спирулина.

Зголемете го внесот на влакна за да исфрлите токсини – чиа, ленено семе, билки, брокула, портокали.

Пијте два литра филтрирана вода (со лимон, чиа семе, куркума, ѓумбир или грејпфрут) или билен чај секој ден.


Јадете само здрави масти – ладно цедено маслиново масло, ленено масло, кокосово масло или авокадо.

Изберете органско овошје и зеленчук.

Не прескокнувајте оброци.

Детоксицирајте го умот:
Започнете го денот со 15-20 минути истегнување за да го ослободите стресот и да се концентрирате.

Одете на долги прошетки секој ден (ако имате многу зафатен распоред, прошетка до работа може да ви одговара).


Фокусирајте се на промените на телото и емоциите при детоксикација.

Оддалечете се од негативни мисли и емоции и не гледајте вести и досадни ТВ-програми.

Пример за мени:
Првиот ден

Започнете го денот со 1 чаша сок за чистење на телото

Сок за чистење на телото (рецепт):

Состојки (за 1 мерка): 4 моркови; 1 средна репка; 1 лимон излупен; 1 зелено јаболко.

Појадок – зелено смути:
Состојки: 1 дршка целер; 1/2 чаша мешавина од зелена боја (спанаќ, лисја од глуварче, зелка, блитва, цвекло); 1/2 зелено јаболко / или 1/2 зрела банана; ½ чаша свеж ананас; 1 лажичка спирулина; 1 мала краставица; 1 лимон, само сок; Дополнителни 2 бразилски ореви (дневна доза на селен); 1/2 чаша бадемово млеко.


Вечера – салата за детоксикација
Состојки (за 2 порции): 1 авокадо, на коцки; 1 краставица; ½ чаша брокула; 4 листови зелка, сецкани; 1 свежа свежа јаглика, сецкана; 1/2 чаша црвена зелка, ситно сецкана; ½ чаша варен кафеав ориз; ¼ чаши ореви.

2 лажички маслиново масло, ½ само сок од лимон, мало парче ѓумбир, излупено и рендано, 1/2 лажичка куркума, црн пипер свежо мелен – ставете сè во еден сад, измешајте добро, па зачинете ја салатата.

Лесна закуска: 1 грст мешавина од ореви и семиња (бадеми, ореви, семки од сончоглед, лешници) натопени преку ноќ.


Друг ден

Прво сок за чистење на телото, а потоа смути за појадок; ручек исто….

Вечера – Супа за чистење на црн дроб

Состојки: 2 чаши брокула; 2 стебленца целер, исечени на коцки; 1 ситно исечен кромид; 2 чешниња лук, мелено; 1 чаша зелена (зелка, спанаќ, цвекло или по ваш избор); 1 корен од јаглика, излупен и ситно сецкан; 1 морков, излупен и ситно сецкан; 2 чаши филтрирана вода или зеленчук со малку сол; ½ лажичка морска сол; ½ лимон, само сок; 1 лажичка кокосово масло;
1 лажица семе од чиа; печени семиња и ореви; 1 лажичка кокосово млеко.

Подготовка: Загрејте кокосово масло во тава, додадете кромид, лук, морков, корен од јаглика, целер и брокула и оставете да врие пет минути со често мешање. Додадете филтрирана вода или супа од зеленчук, оставете да зоврие, потоа покријте го и варете 5-7 минути, додека зеленчукот не омекне, но не да зоврие.

Нека се излади малку. Префрлете се во мешалка, додадете билки, чиа семе и лимон, изматете додека не се изедначи. Кога служите, украсете со пржени семиња и ореви и кокосово млеко. Послужете топло.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com