32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Дали сега му е жал на Бред Пит? Анџелина Џоли може да заработи вистинско богатство на многу брз начин!

Најчитани вести

Черчил ја наслика „Кулата на џамијата Кутубија“ во Маракеш, Мароко откако присуствуваше на конференција во Казабланка во јануари 1943 година и му ја подари на американскиот претседател Френклин Д. Рузвелт.

Актерот Бред Пит го купи во 2011 година од трговец со уметнички дела за Џоли. Двојката се разведе во 2016 година по две години брак и нивниот развод сè уште не е завршен.

Черчил го насликал делото веднаш по воениот самит на кој се договорил со Рузвелт за следните фази на заедничката стратегија против нацистичка Германија.

Проценетата вредност на сликата се движи од два до 3,4 милиони американски долари.

„Тоа е единственото дело што го насликал Черчил за време на војната, можеби охрабрен од напредокот на сојузниците, во земја што ја сметаше за една од најубавите што ја видел“, рече Ник Орчард, шеф на модерната британска уметност во аукциската куќа „Кристи“

Сликата настана откако двајцата лидери се согласија дека ќе прифатат само безусловна капитулација на силите на Оската, што беше стратешки значајна порака за намери од двете водечки воени фигури.

Кристи објави дека платното е ставено на продажба од семејната колекција Џоли.

Дилерот на уметност Бил Рау, од кого Пит ја купил сликата, изјавил дека таа е донирана на синот на претседателот Рузвелт, кој ја продал во 1960 година.

Сликата заврши во Њу Орлеанс, каде што таа беше во семејната куќа повеќе од 50 години, а кога ќерката на нејзиното семејство ја наследи, таа ја продаде.

Черчил насликал неколку марокански мотиви пред војната.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com