13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Дали новиот модел на гласање гарантира регуларност на изборите?, Одговара Љупка Гугучевска Филипоска

Најчитани вести

Дали новиот модел на гласање гарантира регуларност на изборите и дали со овој начин можат да се избегнат сите нерегуларности кои што ги имаше во минатото?

На ова прашање во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 одговори портпаролот на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска Филипоска.

Според неа, овие уреди се насочени кон остварување на принципот еден гласач – еден глас.

„Она што како отпечаток од прст ни е уникатно на сите нас, ќе мора да го приложиме покрај личниот документ за да се идентификуваме на самите избирачки места. Така што, во принцип се избегнува тоа што се нарекува гласање за друг, семејно гласање, групно гласање… Тие појави веќе ќе треба да се елиминираат со користењето на овој уред за биометриска идентификација на гласачите“, истакна Гугучевска Филипоска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com