17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Дали некогаш ќе се ослободиме од коронавирусот во нашите животи? Еве што велат научниците

Најчитани вести

По повеќе од една година живот со пандемија, едно прашање некако станува поважно од сите други. Дали новиот коронавирус некогаш ќе исчезне од нашите животи?

Одговорот на тоа прашање не е едноставен и всушност никој не може да даде прецизен одговор на тоа. Научниците, на пример, веруваат дека новиот коронавирус ќе биде со нас за следните децении, но тоа не значи дека ќе претставува иста закана како и минатата година.

Новиот коронавирус се појави на крајот на 2019 година во Кина, но тешко е да се предвиди како ќе се однесува на долг рок. Многу експерти веруваат дека со текот на времето, болеста Ковид-19, која е предизвикана од овој вирус, со текот на времето ќе ослабне на ниво како обичната настинка, пренесува Zimo.

Такво сценарио е можно бидејќи луѓето развиваат имунитет со текот на времето, или преку инфекција или вакцинација. Другите вируси веќе поминаа низ слична патека.

На пример, пандемијата на грип од 1918 година дава увид во можниот тек на пандемијата на новиот коронавирус и Ковид-19.

Американскиот Центар за контрола на болести верува дека една третина од светската популација во тоа време била заразена со вирусот, кој се ширел на луѓето од птици. Но, со текот на времето, болеста престана да се шири брзо, се должи на фактот дека многу луѓе починаа од ефектите на тој грип или затоа што развија имунитет на вирусот. Вирусот подоцна мутирал во помалку заразна форма, за која експертите тврдат дека и денес циркулира во населението.

Од друга страна, појавата на нови варијанти на ковид-19 може да ја комплицира целата работа доколку идните мутации на новиот коронавирус предизвикаат потешка форма на болеста или го избегнат ефектот на вакцината.

Она што е малку веројатно е дека новиот коронавирус ќе исчезне, со оглед на можноста за повторна инфекција на луѓе кои веќе имале болест или биле вакцинирани против него.

Единствените вируси што биле отстранети од човечката популација се сипаници. Причината беше дека луѓето развија долгорочен имунитет на вирусот по инфекција или вакцинација, пренесува N1.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести