17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Дали круговите се вртат или мируваат? Овој брз тест открива дали сте под стрес!

Најчитани вести

Внимателно погледнете ја илустрацијата!

Секој понекогаш чувствува стрес поради деловни обврски, приватни проблеми или поради пандемијата на вирусот корона што ги смени животите на сите нас. Сепак, овој тест може да открие дали треба малку да се опуштите.

Многу често луѓето не се ни свесни дека се под стрес, но одговорот може да го даде оваа оптичка илузија.

Погледнете ја илустрацијата: Дали круговите се ротираат или се уште?

Авторот на илустрацијата, јапонски професор по психологија Акијоши Китаоке, тврди дека мирните и смирени луѓе гледаат статички кругови, додека оние кои се уморни и под стрес гледаат движечки кругови.

Исто така, не е важно колку брзо се движат круговите. Оптичката илузија е создадена на таков начин што на гледачот му дава впечаток дека круговите се движат, но кога сликата се гледа како целина, таа е очигледно статична.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com