18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Дали знаете што значи 30 проценти можноста за дожд? Цел живот погрешно ја разбираме прогнозата, ќе останете без ТЕКСТ од ова! (ВИДЕО)

Најчитани вести

Кога метеоролозите велат дека има 30 проценти можност за дожд, тоа не значи она што мислите.

Многумина од нас се прашуваа што значи кога метеоролозите велат дека постои одреден процент на можност да врне, но всушност повеќето мислат погрешно.

Еден корисник на ТикТок откри што всушност значи тој процент и шокираше многумина, како што пренесува Мирор. На социјалните мрежи е позната како @sydjkell, а нејзиното видео собра повеќе од 10,5 милиони прегледи.

@sydjkell

#stitch with @sooklyn #ColorCustomizer I have toooo many of these. I’ll do another weather one. #embarassing #iwastodayyearsold

♬ original sound – Syd

– Мислев дека кога рекоа дека има 30 проценти можност за дожд, тоа значи дека има 30 проценти шанса да врне. Никогаш не знаев дека тоа всушност значи дека дождот сигурно ќе падне, но дека ќе падне во само 30 проценти од нашето место. Значи, ако пишува 100 процентен дожд, тоа значи дека целото место ќе биде покриено со дожд – објасни во своето видео. Од објавувањето на видеото собра повеќе од 2,1 милиони лајкови, а многумина се шокирани од ова откритие.

– Зошто мислев дека 100 проценти значи силен дожд, а 30 проценти слаб дожд? – праша еден корисник, додека еден корисник откри: – Не сум сигурен дека веќе знам нешто.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com