18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Дали знаете дека салатите исто така можат да дебелеат? Еве како да ги препознаете НЕЗДРАВИТЕ!

Најчитани вести

Нездравите салати може да ги препознаете по три критериуми:

1.Калорискиот прелив кој се состои од мајонез, сенф и слични додатоци може да има до 250 калории. Тие содржат шеќер, вештачки состојки и натриум. Затоа, вашиот додаток го правите од лимон и маслиново масло.

  1. Поради силните адитиви, честопати наоѓаме премалку зеленчук во салатата, што треба да биде најмногу во количина.
  2. Маслиновото масло е одлична замена за купените преливи, но доволно е лажичка или две!

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com