10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Дали знаете дека наутро по будењето сте повисоки неколку сантиметри отколку навечер пред спиење?

Најчитани вести

Тоа е теорија која била откриена во 2017 година во истражување, но дури сега многумина дознаа за неа – и беа шокирани.

Секоја личност е во просек 1 до 3 сантиметри повисока наутро по будењето во споредба со крајот на денот, пред спиење. Тоа е теорија што беше откриена во 2017 година во истражување, но дури сега многумина дознаа за тоа – и беа шокирани.

Причината лежи во фактот дека ‘рскавицата во’ рбетот и колената се намалува додека одиме и генерално ги доживуваме ефектите на гравитацијата во текот на денот, така што се намалуваме за неколку сантиметри до вечерта.

Исто така, покрај висината, има разлика и во тежината – малку сме полесни наутро – што е сосема логично затоа што во текот на ноќта сите малку дехидрираме и губиме течност преку потење, а преку ден ги враќаме и јадеме храна што го зголемува бројот на вагата навечер.

Исто така, метаболизмот работи додека спиеме и согоруваме калории додека дишеме и ја одржуваме телесната топлина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com