9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

ДАЛИ ЗНАЕВТЕ? Еве неколку помалку познати детали од животот на Леонардо ди Каприо!

Најчитани вести

На списокот на најпопуларни актери во светот секако е и 45-годишниот оскаровец Леонардо ди Каприо. Уште кога ги освои срцата на публиката во 1997 година со улогата на Џек Досон во „Титаник“, погледите на „јавноста“ беа свртени кон него, а обожавателите се подеднакво заинтересирани за неговиот деловен и приватен живот. Сепак, иако ни се чини дека знаеме сè за него поради неговата популарност, животот на славниот оскаровец е „проткаен“ со помалку познати љубопитства, кои ги носиме подолу.

  1. Личи на голем скржавец

Бројни холивудски актери се познати по тоа што оставаат големи совети, но не и Лео. Имено, американските медиуми пишуваат дека неговите познаници тврдат дека тој е многу скржав во приватниот живот, не остава големи бакшиш и добро размислува на што ќе го потроши своето богатство. Од друга страна, овој актер е одличен активист за животна средина и често донира пари за оваа намена.

  1. Не може да поднесе еден холивудски актер

Имено, заколнат непријател на Лео е 49-годишниот Марк Волберг, со кого го сними филмот „Дневник на кошарката“ во 1995 година. Според извештаите на странските медиуми, тогаш започнало нивното непријателство, а тоа било затоа што Леонардо не сакал да глуми о Марк. Сепак, кога започнаа да соработуваат, тие признаа дека и двајцата биле добри актери, но никогаш не се дружеле приватно.

  1. Тој беше скоро убиен од голема бела ајкула

Несовесниот потег на овој миленик на животните за малку ќе го чинеше живот. Имено, на одмор во Јужна Африка пред неколку години, Леонардо нуркаше и имаше средба со голема бела ајкула која за малку ќе го убиеше. За среќа, тој навреме се повлекол во заштитен кафез што ја спречил ајкулата да стигне до него. „Луѓето кои работат таму рекоа дека не им се случило 30 години“, рече тој еднаш.

  1. Течно зборува на германски јазик

Ако сте чуле како овој актер зборува германски на некои филмови, тоа е затоа што тој го зборувал течно од дете. Имено, неговата 77-годишна мајка Имерлин Инденбиркен е родена во Еркеншвик, Германија, и од рана возраст го научила на својот мајчин јазик.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести