-5.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Дали знаевте дека една чаша ТОПЛА СОЛЕНА ВОДА го ослободува телото од токсини? Еве како се подготвува и консумира

Најчитани вести

Редовното консумирање солена вода пред првиот оброк во денот трајно го чисти организмот од штетните материи што ги внесуваме преку исхраната.

Консумирањето солена вода како пијалок се покажа како еден од најефикасните методи за обновување на целиот организам.

Чаша солена вода придонесува за балансирање на нивото на шеќер во крвта, но и го намалува високиот шеќер во крвта на долг рок. Исто така, внесувањето на калиум сол во организмот придонесува за зајакнување на коските, регулирање на метаболизмот и дигестивните проблеми. Понатаму, консумирањето солена вода го хидрира телото и ја враќа еластичноста и хидратацијата на кожата, го зајакнува имунитетот и хормоналниот систем, ја ублажува несоницата и поволно делува на проширените вени.

Покрај тоа, хранливата вредност на овој топол пијалок е огромна. Пијалокот е богат со минерали, кои телото брзо ги препознава и се врзува за себе. Позитивните јони на солта се врзуваат за негативните јони на молекулите на водата и обратно. Резултатот е нова структура што телото ја апсорбира на вистински начин. Водата на тој начин веќе не е чиста вода, а солта не е само сол, што негативно влијае на задржувањето на водата во организмот. Комбинацијата на топла вода зачинета со сол е мелем за здравјето.

Лекарите и научниците потврдија дека еднакви голтки топла солена вода му помагаат на организмот да се регенерира.

Во Индија, практиката на пиење солена топла вода секое утро е позната подолго време, додека Западот ја отфрли идејата под претпоставка дека е штетна за човечкото тело. Всушност, кога топла вода е зачинета со хималајски или солени цвеќиња, нејзиниот ефект е докажан по здравјето – загарантиран.

Хималајската сол содржи 84 елементи од периодичниот систем, кои се во таква врска што е најслична на присуството на овие елементи во човечкото тело. Особено е важно поради големата количина на железо, натриум, магнезиум и калиум.

Се препорачува за третман на проблеми со акни, ревматизам, болка во стапалата, хроничен замор, депресија, слаб имунитет и разни други пациенти.

Од друга страна, солениот цвет е специфичен вид сол, кој има многу поголема количина на влага од обичната сол, така што кристалите се лепат заедно во форма на снегулка. Бидејќи е нерафиниран, овој вид натриум хлорид има и други минерали, како што се калциум и магнезиум хлорид, кои му даваат посложен вкус. Овие компоненти го прават вкусот на солениот цвет уште посолен од солта и му даваат вкус што е опишан како „вкус на морето“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com