-5.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Дали е ова првиот Apple автомобил?

Најчитани вести

Дали воланот, тркалата и моторот се купуваат посебно?

Проектот Apple Car е јавна тајна, иако познатиот технолошки гигант не сака да открива никакви детали за него, како што е случајот со сите други новитети со нивниот потпис. Сепак, со постојаните барања за патенти, практично можеме да го потврдиме постоењето на тајна група инженери кои работат на автомобилот на Apple за своите клиенти. 

Внатрешно познат како Проект Титан, овој проект за автономно возило започна во 2014 година. Помина низ бројни подеми и падови, што за малку ќе го доведеше до трајно исклучување. Сепак, Ројтерс во својот извештај откри дека Apple планира официјално лансирање во 2024 година. Деталите за самиот автомобил се прилично оскудни, а британската лизинг компанија Ванарама ги искористи сите официјални патенти за да создаде сет на дигитални рендери на овој модел.

Ако на прв поглед мислите дека концептот Apple Car на компанијата Vanarama изгледа неверојатно слично на моделот Tesla Cybertruck, не сте сами. Сепак, двете EV возила имаат аголни, остри линии заедно со општи дизајни кои се разликуваат од традиционалните автомобили. Надворешноста е ослободена од „гужви“ додека неговиот дизајн се чини дека е дело на актуелните дизајнери на телефоните на Apple. Логото на Apple може да се види напред и назад, а тркалата добиваат одлична завршница. Предните светла и позициските светла се тенки и ја покриваат целата ширина на предниот и задниот дел на автомобилот. Она што е особено интересно, дизајнот на Apple доби истакната предна решетка, што не е нешто што го очекувате од EV автомобил.

Еден од главните точки на концептот на брендот Vanarama е „GlassHouse“. Овој автомобил нема традиционални столбови како рамка, туку има стаклен елемент во кој предното и задното стакло, панорамскиот покрив и прозорците непречено се поврзуваат едни со други. Придобивките од овој дизајн нудат непречен поглед на околината, без слепи точки, што ја прави кабината да изгледа пространа и воздушна. Сепак, не сме сигурни колку е безбеден овој дизајн и дали воопшто би можел да се регистрира.

Дизајнерскиот концепт го претставува и автомобилот на Apple со suicide врата, што ја прави кабината навистина погодна. Целата контролна табла е еден огромен екран, што е насоката во која веќе се движи автомобилската индустрија. Моделот има волан и џојстик во централниот дел на конзолата, за кои не можеме да одлучиме за што служи. Предните седишта можат целосно да се ротираат, што ни кажува дека автомобилот на Apple ќе биде целосно автономен. Брендот Vanarama тврди дека нивните експерти ги создале овие рендери максимално по патентите поднесени од Apple, но не очекуваме дека нивниот вистински автомобил навистина ќе изгледа вака.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com