24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Дали е ова најбрзиот автомобил на планетата?

Најчитани вести

Во текот на изминатите неколку години, целата афера околу презентирање на најбрзиот сериски автомобил во светот стана непотребно контроверзна …

Името на моделот SSC Tuatara, го привлече вниманието на пошироката јавност и ја принуди марката уште еднаш да ја испроба својата трка до тронот.

Од друга страна, познатиот обид на француската серија Bugatti Chiron Super Sport и неговата максимална брзина од 489,2 км / ч не беше официјално прифатена, поради фактот што трката не беше направена во двата правци како што налагаат официјалните правила. Сето ова значи дека Koenigsegg Agera RS е технички сè уште најбрз сериски автомобил на планетата.

Пред три години, многу интересна американска марка, со неверојатен прототип, ја објави својата визија за најбрзиот на планетата, кој ќе се вика Хенеси Веном Ф5. Секој веќе знае дека прототипот заслужува голем интерес кај сите љубители на автомобилската индустрија, акумулиран во текот на сите овие години од неговото објавување, а го должи својот изглед и перформанси на славниот модел Хенеси Веном ГТ.

Американскиот хиперавтомобил е придвижуван од 6,8-литарски V8 мотор и двојно турбо полнење, задолжен за создавање на неверојатни 1817 КС и 1617,4 Nm вртежен момент, што го прави официјално најмоќниот вграден во серискиот модел.

Целата оваа моќност и обратниот момент се пренесува на задните тркала преку седумстепен CIMA автоматски менувач. Бројките за перформанси обезбедени директно од Хенеси едноставно не можат да се замислат. Да потсетиме, важно е да се напомене дека Venom F5 може да достигне 100 км на час за 2,6 секунди и да развие неверојатни 399,1 до 15,5 секунди.

Сепак, најинтересна е бројката за која се тврди дека е максималната брзина на овој прекрасен хиперавтомобил. Хенеси изјави дека Venom F5 може да достигне максимална брзина од 500,5 км на час!

Американската марка тврди дека седмата брзина е доста висока за нејзиниот хиперавтомобил теоретски да го достигне посакуваното максимално забрзување. Во однос на дизајнерските промени на производната варијанта, во споредба со прототипот создаден во 2017 година, автомобилот е доста аеродинамичен.

Нема активни аеродинамички елементи на каросеријата, но како што тврди компанијата, во понудата ќе има и тркачки пакет кој вклучува посебни задни стабилизатори и додатоци. Hennessey ќе создаде само 24 единици од својот производствен модел Venom F5, со почетна цена од 2,1 милиони долари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com