21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Дали долго седите со скрстени нозе? Еве што може да ви се случи…

Најчитани вести

Сите ние имаме свој сопствен начин на седење кој ни е најудобен, но само затоа што ни е удобен, не значи дека е добар за нас. Еве што може да се случи во телото ако поминете многу време со скрстени нозе

Седењето со скрстени нозе е еден од најпопуларните начини на седење, но може да има многу негативни ефекти врз нас и треба сериозно да размислиме да не го сториме тоа, посочуваат експертите од „BrightSide“.

Важно е да научите да седите исправено цело време – не само што е добро за целото тело, туку ја зголемува и самодовербата.

Ги оштетува стапалата и нервите

Седењето во оваа положба подолг временски период може да го оштети перонеалниот нерв, што ги ослабува мускулите одговорни за подигнување на стапалата.

И овој начин на седење може да доведе до нерамнотежа во карлицата бидејќи внатрешниот бутен мускул станува пократок, а надворешниот бутен мускул станува подолг, а во таква состојба постои ризик зглобовите да се поместат од место.

Поврзување со зголемување на притисокот

Многу студии покажуваат дека навиката да седите подолго со скрстени нозе го зголемува крвниот притисок во телото дури и ако проблемите со притисокот инаку не постојат. Избегнувањето на такво седење доведува до подобра циркулација.

Проширени вени и циркулација

Шансите за појава на т.н. „Пајакови вени“ ако долго седите со скрстени нозе се поголеми. Иако генетиката игра важна улога во појавата на видливи вени, седењето со скрстени нозе може да биде и причина за нивниот изглед. Имено, во крвните садови има мали вентили кои спречуваат крвта да тече во погрешна насока. Но, ако нозете се прекрстени, притисокот врз вените се зголемува и го отежнува протокот на крв.

Лошо држење на телото

Некои истражувања покажуваат дека седењето со прекрстени нозе повеќе од три часа на ден може да доведе до згрбавено држење на телото, болка во долниот дел на грбот и вратот и создавање непријатно чувство на колковите.

Болки во зглобовите

Прекрстувањето на нозете не само што е лошо за држењето на телото, туку може да предизвика и болка во зглобовите. Може да ги повреди вратот, карлицата, долниот дел на грбот и колената. А особено треба да избегнувате прекрстување на нозете ако веќе имате болки во коленото.

Отекување на глуждовите за време на бременоста

Избегнувајте вкрстување на нозете за време на бременоста – тоа е потполно безбедно за бебето, но може да предизвика оток на глуждовите и грчевите во нозете. Ако почувствувате некој од овие ефекти, обидете се да седите со двете нозе на подот или да ги поткренете.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com