18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Дали ви пречи начинот на кој јаде некој? Еве го стручниот одговор!

Најчитани вести

Омразата што ја чувствуваат некои луѓе кон секојдневниот звук како што се џвакање храна, пукање во уста, тропање, кликнување на пенкало или грицкање на ноктите е нарушување наречено мизофонија. Иако сè уште нема многу истражувања за мизофонијата, знаеме дека има голем број луѓе кои страдаат од ова нарушување, а неодамна има и групи за поддршка на Интернет посветени на мизофонијата.

Некои луѓе кои страдаат од мизофонија се толку вознемирени од одредени звуци што не можат да работат нормално. Истражувањата покажаа дека мизофонијата може да биде поврзана со анксиозност, депресија и опсесивно-компулсивно растројство, но од друга страна, некои истражувачи веруваат дека мизофонијата воопшто не е „вистинско“ нарушување, туку само намалена толеранција на звуците.

Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, откриле дека повеќето луѓе реагираат негативно на звуци како што се џвакање и мавање, но кај луѓе со мизофонија тие реакции се многу посилни. Исто така, луѓето со мизофонија се генерално свесни дека нивните реакции на звуците можат да бидат несоодветни (раздразливост, понекогаш агресија) и се обидуваат да ја намалат изложеноста на звуци (на пр. Слушалки), а некои целосно ги избегнуваат ситуациите кога може да се појави „бучава“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com