7.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Далај Лама се извини поради изјавата дека треба да го наследи атрактивна жена

Најчитани вести

Далај Лама се извини за контроверзниот коментар за можен женски наследник, објави Би-би-си.

Имено, минатиот месец тибетскиот лидер во интервју за британската телевизија рече дека секоја идна наследничка на Далај Лама треба да биде атрактивна.

ЗАБАВАДалај Лама се извини поради изјавата дека треба да го наследи атрактивна женаОбјавено пред 1 час – 3 јули, 2019Од Макфакс

Далај Лама се извини за контроверзниот коментар за можен женски наследник, објави Би-би-си.

Имено, минатиот месец тибетскиот лидер во интервју за британската телевизија рече дека секоја идна наследничка на Далај Лама треба да биде атрактивна.

„Ако наследникот на Далај Лама е жена, тогаш таа мора да биде атрактивна, инаку луѓето нема да сакаат да го гледаат нејзиното лице“, изјави Далај Лама за Би-би-си.

Откако новинарката на Би-би-си го прашала дали не поважно тоа каква личност имаат луѓето, тој одговорил дека и двете работи се важни, карактерот, но и изгледот.

Официјалните претставници на Далај Лама набрзо јавно се извинија поради неговата изјава, сугерирајќи дека се шегувал.

„Многу му е жал што повреди многумина со неговата изјава. Тој искрено се извинува“, се вели во соопштението.

„Далај Лама ја разбира контрадикторноста меѓу материјалистичкиот, глобализираниот свет со кој се соочува за време на неговите патувања и комплексните идеи за реинкарнација кои се во срцето на тибетската будистичка традиција“, се вели во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com