Home » Гуцати и Харадинај казнети на 4 и пол години затвор

Гуцати и Харадинај казнети на 4 и пол години затвор

by Журнал.мк

Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг ги прогласи за виновни поранешните водачи на Организацијата на воени ветерани на ОВК, Хисни Гучати и Насим Харадинај, пренесе ТВ 21.

Тие се осудени на 4 ипол години затвор, сметајќи го времето поминато во притвор. Гучати и Харадинај беа ослободени од обвинението за одмазда.

Насим Харадинај е братучед на Рамуш Харадинај и бил потпретседател на Здружението на ветерани на Ослободителна војска на Косово.

Водачите на Организацијата на воените ветерани на Ослободителната војска на Косово, Гучати и Харадинај беа обвинети од Специјализираното обвинителство (СЈО) за кривични дела против спроведувањето на правдата, поточно за попречување на службени лица во извршувањето на нивните должности.службено, заплашување на сведоци, за одмазда како и повреда на тајноста на постапката.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More