29.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Гуцати и Харадинај казнети на 4 и пол години затвор

Најчитани вести

Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг ги прогласи за виновни поранешните водачи на Организацијата на воени ветерани на ОВК, Хисни Гучати и Насим Харадинај, пренесе ТВ 21.

Тие се осудени на 4 ипол години затвор, сметајќи го времето поминато во притвор. Гучати и Харадинај беа ослободени од обвинението за одмазда.

Насим Харадинај е братучед на Рамуш Харадинај и бил потпретседател на Здружението на ветерани на Ослободителна војска на Косово.

Водачите на Организацијата на воените ветерани на Ослободителната војска на Косово, Гучати и Харадинај беа обвинети од Специјализираното обвинителство (СЈО) за кривични дела против спроведувањето на правдата, поточно за попречување на службени лица во извршувањето на нивните должности.службено, заплашување на сведоци, за одмазда како и повреда на тајноста на постапката.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com