18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Гутереш: ЕУ да покаже ентузијазам за проширувањето

Најчитани вести

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш разговараше со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

Гутереш изразил очекување дека Брисел ќе покаже поголем ентузијазам за проширување на Европската Унија на Балканот.

Во соопштението од кабинетот на Ѓукановиќ се вели дека во контекст на постигнување целосна стабилност на регионот, Гутереш ја истакнал важноста на создавањето средина во која работите ќе се одвиваат позитивно и рекол дека ова е една од причините за нерешените прашања, со извесниот застој во Брисел во поглед на проширувањето, пренесе РТЦГ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com