22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Грчки медиуми: Не за Скопје и Тирана за почеток на пристапни преговори со ЕУ

Најчитани вести

Совет за општи работи на ЕУ: Блокада на преговорите со Албанија и С. Македонија“; „Не за Скопје и Тирана за почеток на пристапни преговори“; „Француска блокада на пристапните преговори на Скопје и Тирана“; „Франција- Холандија: Ја блокираат интеграцијата на С.Македонија и Албанија во ЕУ“; „Француско вето за пристапните преговори на Албанија и С.Македонија“, се дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми по вчерашниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ.

Медиумите во Грција, го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПА, како и од светските агенции, ја цитираат изјавата на комесарот за проширување и на финската министерка за европски прашања, но и објаснуваат дека за датумот за двете земји ќе се разговара на Самитот на Унијата на 17 и 18 октомври, jави дописничката на МИА од Атина.

Советот за општи прашања на ЕУ не даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со С. Македонија и Албанија, бидејќи Франција не се согласи, а некои други земји беа воздржани, пишува грчката новинска агенција АНА-МПА на почетокот од текстот.

Вето за прашањето за пристапните преговори за Албанија и за С. Македонија стави Франција. Во ова прашање, француско -германската оска е поделена, при што Меркел и Макрон доаѓаат со различни позиции на самитот на ЕУ, објави грчката државна телевизија „ЕРТ“.

Министрите на ЕУ не успеаја да стигнат до договор за почеток на пристапни со С. Македонија и Албанија, пишува „Ефимерида тон синдактон“.

По оваа разврска, случајот се упатува на Самитот што ќе се одржи на 17 и 18 октомври во Брисел, кој веќе има огромна агенда што го вклучува Брегзит, но и случувањата во Сирија, објави грчката телевизија „Скај“.

Веста за состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ и недонесената одлука за Македонија и Албанија се најде и во денешните изданија на грчките весници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com