Home Регион Грчки генерал ѝ се закани на Турција: Ќе го гранатираме Истанбул

Грчки генерал ѝ се закани на Турција: Ќе го гранатираме Истанбул

by admin

Турција и Грција долги години се во напнати односи, поради што на моменти ситуацијата е пред ескалација во конфликт.

Уште едно територијално прашање се појави поради остров во Егејското море, кога Турција ја обвини Грција дека поставува оружје во негова близина.

Премиерот Киријакос Мицотакис ја обвини Турција за дестабилизација на ситуацијата во Кипар, на што лидерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган кажа дека Грција мора да ги признае своите граници.

Пензионираниот грчки генерал не остана мирен на оваа изјава на Ердоган, па ѝ се закани на Турција со гранатирање на мостови кои ја поврзуваат Европа и Азија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More