17.8 C
Skopje
Sunday, March 26, 2023

Грчкиот претседател му го додели мандатот на Мицотакис

Најчитани вести

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос на лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис му го додели мандатот за формирање Влада.

„Претседателот на државата, господинот Прокопис Павлопулос по средбата со Претседателот на Парламентот, господинот Никос Вуцис и соопштувањето од негова страна на распоредот на силите на партиите во Парламентот врз основа на резултатите од изборите на 7 јули, телефонски разговараше со Претседателот на Нова демократија, господинот Кирјакос Мицотакис и му го додели мандатот за формирање влада според член 37, параграф 2 од Уставот, соопштуваат од кабинетот на грчкиот претседател.

Мицотакис попладне ќе положи свечена заклетва во претседателската палата

Најнови вести