8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Грчкиот Парламент изгласа намалување на даноците на сопственост и полесно регулурање на долговите

Најчитани вести

Првиот закон на новата грчка Влада со кој се намалува данокот на сопственост на недвижен имот и предвидува олеснувања во регулирањето на долговите беше изгласан од грчкиот Парламент со широко мнозинство и поддршка од три од опозициските партии, јави дописничката на МИА од Атина.

Со законот, специјалниот данок на сопственост ќе се намали за 22%, намалување кое се однесува без исклучок на сите граѓани, а за во иднина предвидено е дополнително намалување од 30% за мала сопственост.

За оние кои имаат долгови кон државата, според веќе постоечки закон можат да ги регулираат со 120 рати, а по денешното изгласување предвидени се дополнителни олеснувања во однос на месечната рата која се намалува од 30 на 20 евра, каматата од 5% се намалува на 3%, а мерките се однесуваат на оние кои имаат долгови до 1 милион евра.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор пред гласањето рече дека новиот закон претставува предизборна заложба на владата, но и дека законот се однесува на милиион домаќинства и бизниси.

– Земјата ги прави првите стабилни, но сигурни чекори за целосно да го остави зад себе искуството со кризата, рече Мицотакис и додаде дека првите резултати од политиката на владата се веќе видливи за граѓаните.

Денешниот закон е прв што го носи новата грчка влада, а во следните денови Парламентот ќе гласа за уште два други.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести