-5.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Грчкиот митрополит Амвросиос вчера си поднесе оставка

Најчитани вести

Грчкиот митрополит Амвросиос, познат по тоа што остро ги критикуваше оние за кои смета дека се однесувале на „нехристијански и негрчки“ начин, вклучувајќи ги хомосексуалците, мигрантите и политичарите, вчера си поднесе оставка.

81 годишниот митрополитот Амвросиос кој од 1978 година служеше во епархијата Калаврита, на југот на Грција, оставката ја објави во текот на неделната литургија.

Локален суд во јануари годинава го осуди на седум месеци условно заради говор на омраза бидејќи на блог во 2015 година пишувал за хомосексуалците, нарекувајќи ги „олош на општеството“ и луѓето ги повикал да плукаат врз нив.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести