8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Грчкиот министер за надворешни работи доаѓа во посета на Македонија

Најчитани вести

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре и задутре ќе биде домаќин на работната посета на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис.

Посетата се остварува во светло на засилената билатерална соработка меѓу Македонија и Грција, како и изразената грчка поддршка за европските интеграции на земјава. Во тој контекст, ќе се разговара за можностите за продлабочување на соработката и техничката помош од грчка страна, како и остварувањето на заедничката стратешка цел што подразбира официјален почеток на пристапните преговори со ЕУ, информираат од кабинетот на Димитров.

Вицепремиерот Димитров и алтернативниот министер Варвициотис ќе имаат билатерална средба утре по што ќе следат изјави за медиумите.

Во рамки на посетата, алтернативниот министер за надворешни работи Варвициотис ќе се сретне и со претседателот на Владата Зоран Заев, како и со министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com