27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Грчката полиција уапси осум сквотери во центарот на Атина

Најчитани вести

Полицијата уапси најмалку осум лица во центарот на Атина по рацијата во станови во кои нелегално се преселиле во знак на протест против краткорочните закупнини, кои ги зголемиле кириите во тој дел од градот.

Истовремени рации се случиле рано утринава во Кукаки, а полицијата употребила солзавец за да ги совлада сквотерите.

Грчката влада објави дека ќе се справи со голем број сквотери во Атина, честопати поврзани со анархисти и екстремни левичари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com