2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

ГРЧЕВИ КАЈ ДОЕНЧИЊА/ Голема мака во малиот стомак

Најчитани вести

Иако не е констатиран точниот причинител за појавата на грчеви, постојат бројни објаснувања, меѓу кои:

  • недоволно развиен гастроинтестинален систем кај доенчињата
  • забрзана работа на цревата кај доенчињата (перисталтика)
  • за време на хранењето доенчињата голтаат премногу воздух (кој во цревата предизвикува надуеност и појава на грчеви)
  • алергија или преосетливост кај доенчињата на некоја состојка од храната (храна богата со јаглехидрати) или на состојка од храната која ја конзумирала мајката (протеини од кравјо млеко, јајца)
  • лактозна интолеранција (недостаток на ензимот лактаза кој во цревата помага во разградување на лактозата)
  • коликите исто така можат да бидат знак за сериозно заболување, па најдобро е доенчето да го прегледа педијатар

Дали сте знаеле?

При појавата на грчеви, педијатрите исто така препорачуваат капки кои содржат пробиотска култура на млечно-киселинската бактерија Lactobacillus rhamnosus GG.

Решение за вашиот проблем се WAYA LGG  капки

Повеќето здрави новороденчиња ги добиваат сите потребни хранливи состојки преку мајчиното млеко или со употребата на млечни формули. Па оттаму, поради грчевите не се престанува со доење, а доколку детето се храни со млечна формула, треба да се обидеме да ја замениме. Млечната формула со ознаката AC, има прилагоден состав за деца со грчеви.

Едноставни препораки од АННИ ФАРМ за намалување на големите грчеви за малото стомаче

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com