17.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Грција прослави 200 години независност

Најчитани вести

Грција прослави 200 години од почетокот на својата борба за независност од Отоманската Империја со церемонија што требаше да означи нов почеток по финансиската криза, но мораше да биде поскромна поради ограничувањата против коронавирусот.

Принцот Чарлс, наследникот на британскиот престол чиј татко Филип е роден на Крф, како дел од грчкото кралско семејство и рускиот премиер Михаил Мишустин присуствуваа на годишната парада на Денот на независноста.

Францускиот претседател Емануел Макрон не се појави поради затворањето на некои делови на Франција во пандемија.

Грција прослави 200 години од почетокот на својата борба за независност од Отоманската Империја со церемонија што требаше да означи нов почеток по финансиската криза, но мораше да биде поскромна поради ограничувањата против коронавирусот.

Принцот Чарлс, наследникот на британскиот престол чиј татко Филип е роден на Крф, како дел од грчкото кралско семејство и рускиот премиер Михаил Мишустин присуствуваа на годишната парада на Денот на независноста.

Францускиот претседател Емануел Макрон не се појави поради затворањето на некои делови на Франција во пандемија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести