7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Грција преку комисија го следи спроведувањето на Преспанскиот договор

Најчитани вести

Грчката влада преку комисија го следи спроведувањето на Договорот од Преспа, рече алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис, во интервјуто за грчкото радио „Параполитика”.

– Постои една комисија која што е за книгите, а од друга страна постои една комисија што во име на грчката влада го следи проведувањето на овој договор – рече Варвициотис.

Според него, Договорот од Преспа не одговори на националните стандарди на грчката страна и затоа, истакна тој, сега се справуваат со последиците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести