18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Грција предупредува за нова мигрантска криза

Најчитани вести

Грчкиот заменик министер за миграциска политика Јоргос Кумуцакос предупреди дека на Европа и се заканува нова мигрантска криза. Тој вели дека има драматично зголемување на бројот на мигранти.

Ситуацијата, според него, не е иста како во 2015 година, но предупредува дека претстои нова криза.

Земјите кои се наоѓаат во надворешните граници на ЕУ, критикуваше Кумуцакос, се оставени сами на себе, и без помош и солидарност на другите земји, миграцијата не може да се контролира.

Во Грција во седум одвоени случаи во текот на вчерашниот ден грчката крајбрежна служба пронашла и спасила чамци со вкупно 260 бегалци и мигранти, а биле уапсени шест криумчари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com