21.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

Грција не ги отвора границите за Македонија

Најчитани вести

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи и за патниците од земјите од третиот свет. Забраната важи две недели, поточно до 22 март.

Минатата недела, Грција ги засили мерките на граничните премини Евзони и Какавија на северот на земјата, кон Северна Македонија, односно Албанија.

Царината работи пократко (од 7,00 до 17,00 часот) и бројот на лица кои можат да влезат во земјата дневно е ограничен на 400, а за нив е задолжителен четиринаесетдневен карантин.

Секој што сака да влезе во Грција мора да помине брз антиген тест за ковид, вклучително и возачи на камиони.

Новите ограничувачки мерки предизвикаа проблеми, па грчките и македонските возачи протестираа на Евзони во петокот.

На туристите исто така не им е дозволен влез, но тие можат да дојдат преку преминот со Бугарија Промахонас, потребно е само да покажат негативен ПЦР-тест направен во претходните 72 часа.

На граѓаните на земјите членки на ЕУ, како и на државјаните на Австралија, Нов Зеланд, Јужна Кореја, Тајланд, Обединетите Арапски Емирати, Велика Британија, Русија и Израел не им е забранет влез.

Здравствените работници, жителите на ЕУ, членовите на дипломатските мисии, дипломатите, возачи на камиони, транзитни патници, студенти, негуватели на стари лица и инвалиди и сезонски земјоделски работници се изземени од забраната за влез.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести