4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Грција им нуди втора шанса на невакцинираните здравствени работници

Најчитани вести

Грција им понуди втора шанса на невакцинираните здравствени работници односно да им дозволат на оние кои се веќе суспендирани да се вратат на работа, бидејќи стотици од нив протестираа против задолжителната вакцинација. Грција суспендираше од нивните работни места скоро 6.000 здравствени работници кои го пропуштија рокот 1 септември за да примат најмалку една доза вакцина против ковид-19. Стотици работници во четвртокот излегоа на улиците во Атина и другите грчки градови по втор пат за помалку од еден месец, во знак на протест против новото правило.

Службеник на синдикатот за болничките работници рече дека вкупно 10.000 невакцинирани вработени би можеле да бидат суспендирани, што ќе ги прекине операциите во грчките болници со недоволен персонал во време кога инфекциите и натаму се високи и најверојатно ќе се зголемат понатаму. Околу 53 проценти од грчкото население е целосно вакцинирано и властите се надеваат дека до есен ќе ја зголемат таа бројка до 70 проценти. Грција во четвртокот објави 2,840 нови инфекции на коронавирус и 33 смртни случаи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com