19.5 C
Skopje
Friday, September 17, 2021

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

Најчитани вести

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за надворешни работи на Грција велат дека грчката Влада ги поддржува напорите на ЕУ, особено во рамки на Меѓународната контакт група за кон и преку специјалниот претставник Енрике Иглесиас за „постигнување мирно, политичко и демократско решение на кризата како резултат на преговорите во корист на народот на Венецуела”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com