Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

0
epa07322634 The president of the National Assembly of Venezuela and self-proclaimed interim president of Venezuela, Juan Guaido (C), attends a rally with supporters, in Caracas, Venezuela, 26 January 2019. Guaido said on Saturday that he will not accept a 'false' dialogue with the government of Nicolas Maduro or elections 'that do not have legitimate conditions' two of the options put on the table to unlock the crisis in the country. EPA/Miguel Gutierrez

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за надворешни работи на Грција велат дека грчката Влада ги поддржува напорите на ЕУ, особено во рамки на Меѓународната контакт група за кон и преку специјалниот претставник Енрике Иглесиас за „постигнување мирно, политичко и демократско решение на кризата како резултат на преговорите во корист на народот на Венецуела”.