-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Грција воведе посебни правила за влез на островите – рестриктивни мерки од 5 јули

Најчитани вести

Грчките власти воведоа нови мерки за патување во рамките на земјата, кои вклучуваат одредени ограничувања за одење на островите.

Информацијата беше објавена во четвртокот на прес-конференција на грчкиот штаб за цивилна заштита.

Од 5 јули, за патувања на островите ќе бидат потребни:

– За возрасни:

а) сертификат за вакцинација или за прележан ковид

б) Негативен ПЦР тест во последните 72 часа

в) Негативен резултат на брз тест во последните 48 часа

– За деца од 12 до 17 години:

Секој доказ, вклучувајќи го и оној од самоевалуација

– Деца под 12 години:

Бесплатно патување

Следните острови се исклучени од овие мерки: Евија, Лефкада и Саламина, каде што е можно да се патува за деловни цели под одредени услови само со самопроценка на симптомите.

Грчките власти претходно објавија дека во земјата се регистрирани 761 нов случај на зараза во последните 24 часа, како и четири смртни случаи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести