-5.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Најчитани вести

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делотоОбјавено пред 4 часа – 13 ноември, 2019Од Макфакс

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на кинеските автопати поради застареност на делото.

Од делото за кое се товари Груевски поминати се шест години и државата ќе треба да му ги надомести судските трошоци.

Одлуката денеска ја донесе Кривичниот суд по барање на одбраната.

Делото што му се става на товар Груевски го почнал во октомври 2012 година, а завршило во октомври 2013 година. Првото рочиште за „Тракеторија“ се одржа на 6 декември во 2017 година.

Во предметот на СЈО обвинети се и ексвицепремиерот Владимир Пешевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и ексдиректорот на ЈП „Државни патишта“, Љупчо Георгиевски, за злоупотреба на службената положба и овластувањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести