Home » Груби: „Бехтел и Енка“ ќе почне да гради на 12 септември

Груби: „Бехтел и Енка“ ќе почне да гради на 12 септември

by Журнал.мк

Во вторник „Бехтел и Енка“ со минирање на планината над селото Дебреше почнува со градење на делница од Коридорот 8, вели вицперемиерот и координатор за изградбата на делниците од Коридорите 8 и 10д, Артан Груби.

Со ова, ја потврди и информацијата која пред 2 дена ја објави А1он, дека изградбата ќе почне од најкомплицираната делница, Гостивар-Букојчани.

„На 12-ти започнуваат градежните активности над село Дебреше, а досега, се оди во одлична форма од страна на конзорциумот „Бехтел и Енка“ и сите ангажирани фирми. Веќе градежни работи се вршат насекаде, ќе се вршат и на Коридорот 8, со минирање на планината над селото“, рече Груби.

Елаборатите за експропријација, како што објавивме, веќе се завршени, а со оваа делница, ќе се заобиколува Гостивар и ќе се избегне и искачувањето до Стража.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More