20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

Грета Тунберг доби статуа на британски универзитет, студентите се побунија

Најчитани вести

Грета Тунберг доби статуа на британски универзитет, а студентите и синдикатот се побунија оти сметаат дека парите можеле подобро да се искористат во услови на пандемија.

Бронзената статуа, наречена „Направи разлика“, излеана во вистинска големина, е изработена од уметничката Кристин Чарлсворт и е откриена на Универзитетот во Винчестер. Ректорот вели дека универзитетот е горд што ѝ оддава почит на 18-годишната активистка за заштита на животната средина.

https://www.bbc.com/news/av-embeds/uk-england-hampshire-56565683/vpid/p09c8jpd

Студентскиот сојуз тврди дека 24.000 фунти дадени за статуата можело да се потрошат за да им се помогне на студентите.

„Ние сме во година на Ковид-19, многу студенти немаат пристап до кампусот, многумина се обидуваат да ги следат своите студии преку Интернет и навистина им е потребна поддршка“, изјави Меган Бол, претседателка на Студентскиот сојуз за Би-Би-Си.

Синдикатот на вработените во универзитетот ја осуди бескорисноста на ваквиот проект бидејќи смета дека парите можеле да бидат потрошени за зачувување на работните места и да се избегнат отпуштања.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести