17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Грета Тунберг доби алтернативен Нобел

Најчитани вести

Младата шведска активистка против климатските промени Грета Тунберг е една од добитничките на „алтернативен Нобел“, наградата „Рајт Лајвлихуд“.

Шеснаесетгодишната Швеѓанка ја доби наградата за нејзините „инспиративни барања“ за итно дејствување против климатските промени, засновани на научни факти, наведуваат од Фондацијата која ја доделува наградата.

Тие исто така велат дека примерот на Грета, која е номинирана и за Нобелова награда, покажува дека секој има моќ да донесе промени, пренесува АП.

„Нејзиниот пример инспирираше и охрабри многу луѓе да бараат политичко дејствување“, велат од Фондацијата.

Наградата „Рајт Лајвлихуд“, која е основана во 1980 година, оваа година ја добија и активисти кои се залагаат за зачувување на Амазонија, за мир во Западна Сахара и за правата на жените во Кина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com