16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Граѓаните во 4 украински региони од денеска на референдум за отцепување – Ќе се присоединат ли кон Русија?

Најчитани вести

Жителите на самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск (ДНР и ЛНР), како и на териториите на регионите Херсон и Запорожје во Украина, кои се под руска контрола, од денеска до 27. септември ќе гласаат на референдуми за приклучување кон Русија.

Прашањето за итно одржување на референдумот беше покренато на почетокот на неделава од советите на ДНР и ЛНР, пренесува ТАСС.

Датумите за референдум беа одредени во вторникот, при што локалните парламенти едногласно ги усвоија законите за референдум, додека изборните органи ја одобрија процедурата.

Во вторникот, жителите на регионите Запорожје и Херсон се приклучија на иницијативата, бидејќи локалните проруски јавни организации поднесоа слични барања до нивните власти. Во видео обраќање во средата наутро, рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе ја поддржи одлуката донесена за време на референдумот.

Форматот на плебисцитот беше предмет на најжестоките дискусии пред гласањето, јави ТАСС. Поради временски ограничувања и технички проблеми, донесена е одлука да се користат традиционални хартиени гласачки ливчиња и да не се спроведува дигитално гласање.

Личното гласање ќе се одвива исклучиво на 27 септември, додека во другите денови ќе се гласа по заедница и од врата до врата од безбедносни причини, јави ТАСС. Жителите на самопрогласените ДПР и ЛНР ќе се изјаснат дали го поддржуваат пристапувањето на нивните републики во Русија како федерален субјект.

Жителите на Запорожје и Херсон ќе бидат прашани дали се за отцепување на регионот од Украина, создавање независна држава и последователно приклучување на Русија како федерален субјект.

Во ДНР и ЛНР, каде рускиот сега е единствениот официјален јазик, гласачките ливчиња ќе се печатат на руски.

Во регионите Запорожје и Керсон, прашањето ќе биде поставено и на украински и на руски јазик.

Бидејќи украинската контраофанзива моментално е во тек, значителен број жители на Донбас, Запорожје и Херсон ги напуштија своите домови и ќе можат да гласаат надвор од тие територии, вклучително и Русија, јави ТАСС.

Централната изборна комисија во Херсон очекува да гласаат околу 750.000 луѓе. Регионот на Запорожје има околу 750.000 регистрирани гласачи. ДПР испечати околу 1,5 милиони гласачки ливчиња за своите жители. Сите четири региони изјавија дека се посветени на максимална транспарентност и легитимност, бидејќи се отворени за мониторинг од меѓународни набљудувачи.
Претседателката на Централната изборна комисија на ЛНР (ЦИК), Јелена Кравченко, во средата објави дека ЦИК „прима и разгледува“ апликации од странски набљудувачи, иако не ги прецизираше нивните земји. ЦИК на ДНР објави дека очекува странски набљудувачи и вети дека ќе обезбеди повеќе информации по нивната акредитација. Претседателката на изборната комисија на регионот Керсон, Марина Захарова, рече дека поканите се испратени до „голем број земји“. ЦИК на Русија, исто така, вети дека ќе испрати свои набљудувачи да ги следат референдумите.

Државната дума (долниот дом на рускиот парламент) објави дека членовите на сите парламентарни фракции ќе бидат поканети да учествуваат во следењето на гласањето. Како што се наведува, „поради украинските гранатирања и субверзивни акции“, проруските власти во сите области се подготвуваат да ги зголемат безбедносните мерки во текот на денот на гласањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com