19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Графитите со говор на омраза во Чаир заменети со цртежи од ученици

Најчитани вести

Ученици и наставници по ликовно образование од основните училишта во Чаир денеска се вклучија во уметничко цртање на трафостаниците, што го организираа Општина Чаир и организацијата „Centre for Common Ground“.

„Учениците на деветто одделение на основните училишта во Чаир заедно со нивните наставници по ликовно образование ги избришаа графитите со говор на омраза и ги заменија со прекрасни уметнички дела. На ваков начин најдобро го промовираме мирот и ја стимулираме креативноста на младите за поубави населби“, соопшти Општина Чаир.

Активноста се реализираше во рамки на проектот „Зајакнување на отпорноста кон насилен екстремизам на локалните заедници во Македонија” кој е поддржан од амбасадите на Велика Британија и Холандија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com