1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Границите на САД со Канада и со Мексико ќе бидат затворени до 21 јули

Најчитани вести

Копнените граници на САД со Канада и Мексико ќе останат затворени за непотребни патување најмалку до 21 јули, соопшти Министерството за внатрешна безбедност на САД.

Продолжувањето од 30 дена уследи откако Канада во петокот објави сопствено продолжување, што требаше да истече в понеделник и е во сила од март 2020 година, поради пандемијата со Ковид-19.

Минатата недела Владата на САД одржа состаноци со работни групи со Канада и Мексико.

Во соопштението на американското Министерство за внатрешна безбедност се вели дека забележан е позитивен развој во последните неколку недели и учествувале со други американски агенции во експертски работни групи во Белата куќа, со Канада и со Мексико за да утврдат услови под кои ограничувањата можат да се релаксираат безбедно и одржливо.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести