32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Град Скопје одвои 3 Милион денари помош за Драч и Тирана

Најчитани вести

Како што претходно беше најавено, Советот на Град Скопје денес на редовната седница имаше вонредна точка за серијата земјотреси која ја погоди Република Албанија.

Советниците на Град Скопје излгасаа одлука според која на Тирана и Драч ќе им биде доделена финансиска помош од 3 милиони денари.

Освен финансиската помош, дел од спасувачките екипи во Драч веќе е екипа од Република Северна Македонија составена од возила за брза помош, пожарникари, термален дрон и термални камери.

Во овие тешки моменти за Република Албанија, Скопје познат како Градот на Солидарноста во секој момент е спремна да даде било каков придонес за Драч и Тирана со цел на граѓаните да бидат овозможени оптимални услови за живот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com