18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Градот кој никогаш не спие – Градот на грофот Дракула каде и куќите имаат очи

Најчитани вести

Списанието Форбс го вклучи Сибињ на листата од 10 идилични места за живеењe. Познатиот регион во Романија, Трансилванија, го нема само грофот Дракула како атракција што привлекува туристи. Во градот Сибињ во истиот регион, постои нетипична појава во архитектурата што е подеднакво привлечна за посетителите. Ова се куќи кои имаат очи.

Една од работите што го прави Сибињ да остави посебен впечаток кај посетителите е прошетката низ улиците на градот во која нема да престанете да се чувствувате чудно и доста „морничаво“ како некој да ве гледа “. И тоа нема никаква врска со вашата фантазија. Особено интересни се куќите кои имаат „очи“ на покривите, па изгледаат како внимателно да ве гледаат додека шетате низ градот. Токму поради ова, овој град го носи прекарот „Град со очи“. Неговите очи станаа препознатлив симбол и најпозната туристичка атракција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com