21 C
Skopje
Friday, May 14, 2021

Градоначалник ги обележал куќите на болните со Ковид 19

Најчитани вести

Градоначалникот на градот Сукре, во централниот дел на Венецуела, Луис Дјук, со црвен знaк ги обележал куќите на луѓето кои се болни од коронавирус и ги предупредил дека доколку го прекршат карантинот ќе им ја укине социјалната помош.

Ознаката со форма на црвен круг прецртан со црвена линија на бела хартија стои на куќите на болните, а Дјук објасни дека на овој начин сака да го „заштити народот“.

-Овој знак означува дека некој е заразен со Ковид 19 или можеби ја има оваа болест, па луѓето се предупредени, наведува Дјук во неговото видео објавено на Инстаграм.

Венецуелa има околу 28 милиони жители и се соочува со вториот бран епидемија по пристигнувањето на „бразилската верзија“ на вирусот. Според официјалните податоци, во земјата се пријавени над 170.000 случаи, вклучително и над 20.000 во март, и повеќе од 1.700 смртни случаи од почетокот на епидемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести