-5.2 C
Skopje
Saturday, January 22, 2022

Градоначалникот на Истанбул во посета на Атина

Најчитани вести

Градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу, од денеска е во дводневна посета на Атина, а ќе се сретне со неговиот домаќин, атинскиот градоначалник Костас Бакојанис и ќе биде примен од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Имамоглу, дводневната посета ќе ја започне претпладнево со средбата со Бакојанис во Општина Атина, а потоа, двајцата градоначалници ќе заминат во премиерската палата, каде што ќе бидат примени од Мицотакис.

Според официјалната програма, Имамоглу ќе ги посети Акропол, Националната галерија, плоштадот Синтагма за одблиску да ги види новините што ги подготвува општина Атина, а вечерва, во античкиот театар под Акропол, ќе ја следи изведбата на Моника Белучи на монологот „Maria Callas: Letters and Memories”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com